Nadomestki: jih ni.
Čaj vsebuje:
Čaj vsebuje več kot štiri tisoč kemičnih sestavin. Med njimi največ pozornosti pritegnejo flavonoidi (rastlinske hranilne snovi). Najmočnejši polifenol v čaju je snov epigalokatehin galat, ki spada v skupino katehinov. Ta polifenol je zelo učinkovit antioksidant.To je dobra novica za tiste, ki že razmišljajo, da bi jutranje kavice zamenjali za pravi čaj. V čaju je manj kofeina kot v enaki količini kave in kaže, da povzroča manj stranskih učinkov kofeina. Popijte skodelico zelenega ali črnega čaja pred jutranjo aktivnostjo. Flavonoidi preidejo v vašo kri v približno tridesetih minutah in telo preskrbijo z antioksidanti.
ČRNI ALI ZELENI ČAJ?
Kateri je najboljši? Včasih so mislili, da je za zdravje
najboljši zeleni čaj. Zdaj vemo, da imate oba, tako zeleni kot črni čaj,
podobne učinke. Možno je sicer, da je pri kaki bolezni eden boljši od
drugega, na splošno pa velja, da lahko izberemo zase čaj, ki nam je najbolj
všeč.
ČAJ IN RAK
Uživanje čaja zmanjša tveganje za nastanek raka na želodcu,
prostati, dojkah, trebušni slinavki, širokem črevesu, danki, požiralniku,
mehurju in pljučih. Čaj tudi zavira nastajanje in rast tumorjev.
Čeprav ima že ena skodelica čaja na dan zdravilne učinke, dosežemo občutno zmanjšanje tveganja za nastanek raka šele s štirimi skodelicami na dan.
ČAJ IN ZDRAVJE SRCA
Uživanje čaja je povezano z manjšim tveganjem za nastanek srčnih bolezni in kapi. Katehini v čaju znižujejo raven holesterola, predvsem škodljivega LDL holesterola. Pomembno deluje tudi proti mašenju krvnih žil in nas obvaruje pred srčnim napadom. Kaže pa, da se ti pozitivni učinki pojavijo šele, ko zaužijemo eno do tri skodelice dnevno, zavarovanje pa se s količino zaužitega čaja sorazmerno povečuje. Več o tem v knjigi na straneh 195-196.
DRUGI POZITIVNI UČINKI ČAJA NA NAŠE ZDRAVJE
Pitje čaja zmanjšuje tveganje za nastanek zobne gnilobe in bolezni dlesni. Čaj preprečuje, da bi se bakterije prijele na zobne površine, hkrati pa zavira nastajanje kisline, ki jo proizvajajo bakterije v ustih. Prav tako preprečuje tveganje za nastanek ledvičnih kamnov. Nekateri flavonoidi v čaju delujejo kot fitoestrogeni in ti dobro vplivajo na zdravje kosti. Poleg tega pa nekateri izvlečki iz čaja zavirajo resorpcijo kosti. Čaj ima tudi antialergijske lastnosti, zato je uspešen pri zdravljenju atopičnega dermatitisa. Ta dobrodejni učinek se pokaže že po enem ali dveh tednih pitja čaja. Čaj lahko poveča porabo energije in s tem pomaga pri morebitnem načrtnem hujšanju. Več o tem v knjigi na straneh 196-197. Da boste iz čajnih užitkov potegnili tudi čim več možnih
zdravilnih učinkov ...
© ® ™ 2005, DEBORA, Ljubljana. ''Najhrana'',
''najzdravje''
in ''najhrana za najzdravje'' so zaščitene znamke Debore, Ljubljana. Spletna stran www.najhrana.si in vse, kar je na
njej in v knjigi NAJHRANA ZA NAJZDRAVJE, je zaščiteno po Zakonu o avtorski
pravici. Kakršnakoli objava
in razpolaganje na kakršenkoli način z deli besedila ali s celotnim besedilom
je dovoljeno edinole na podlagi pisnega dovoljenja nosilca avtorske pravice
Debore, d.o.o., Ljubljana. |